İlaç Rehberi

Yurttaşlar ilaç katkı payı öderken Suriyeli ödemiyor!

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Suriyeli göçmenlere sağlıkta yapılan ayrıma tepki gösterdi. Doğruyol, “ İşçi ve memur yüzde 10 ile yüzde 20 oranında ilaç katkı payı öderken, Suriyeli göçmenler ise aldıkları sağlık hizmeti karşılığında ne ilaçta katkı payı nede, muayene ücreti ödüyor. Bu uygulama kendi vatandaşlarımıza karşı yapılmış olan bir haksızlıktır” dedi.

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “Birinci basamak sağlık hizmeti veren aile hekimliği sisteminde bile reçeteye yazılan ilaç başına 1 TL gibi cüzi bir ücret bile olsa alınması doğru değildir. Euronun 10 TL ile sabitlenmiş olmasından, pek çok ilacın temininde sıkıntı yaşanması, vatandaşlarımızın piyasada ki pek çok ilaca fark ödeyerek alması, sağlık kurulu raporu olan pek çok ilaca bile ücret farkı ödenmesi, bazı ilaçların neredeyse ücretlerinin yarısını vatandaşın cebinden ödemesi devletin verdiği sağlık hizmetlerini kısmen ücretli hale getirmektedir. Piyasadaki ilaçların yaklaşık yüzde 35 inde ücret farkının çıkması da sıkıntıyı ortaya koymaktadır” diye konuştu.

“HASTALARIN YÜZDE 60’I GÖÇMENLERDEN OLUŞMAKTADIR”

Suriyeli göçmenlerden katkı payı ve muayene ücreti alınması gerektiğini belirten Doğruyol, “Göçmenlerin yaşadığı bazı bölgelerdeki hastanelerin genel olarak mültecilere hizmet etmesi de olayın vahametini ortaya koymaktadır. Göçmenler tedavi ücreti almadığı gibi ilaç ve katkı payı ödememektedir. Özellikle gece hastanelere üçer beşer kişi halinde giderek muayene olmaları da büyük haksızlıktır. Bazı hastanelerin hizmet verdiği hastaların yüzde 60’ı göçmenlerden oluşmaktadır. Verilen ücretsiz sağlık hizmeti Türkiye’de yaşayan vergisini ve katkı ücretini ödeyenleri rahatsız ediyor” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları