Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

Uzmanı tedavisini anlattı: ‘Aşırı terlemenin etkili ve kalıcı tedavisi mümkün’

Uzmanı tedavisini anlattı: “Aşırı terlemenin etkili ve kalıcı tedavisi mümkün”

İSTANBUL – Sosyal hayatı ve psikolojiyi ciddi anlamda olumsuz etkileyen aşırı terlemenin tedavisinin mümkün olduğunu kaydeden Doç. Dr. Orhan Yücel, “Bir hastalığa bağlı olarak terleme şikayeti varsa bu hastalıklar tedavi edildiğinde sorunu çözebiliriz. Özellikle el, ayak, yüz, koltuk altı terlemeleri ve yüz kızarması şikayetinin çözümsüz olmadığı bilinmeli. Etkili ve kalıcı bir tedavi alternatifi var” dedi.

Vücuttaki ısı dengesini sağlayan terleme özellikle yaz aylarında daha da artarak sosyal hayatı oldukça olumsuz etkiliyor. İnsan vücudunda meydana gelen terlemenin iki tip şeklinde görüldüğünü ifade eden BHT CLINIC İstanbul Tema Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümünden Doç. Dr. Orhan Yücel, hastalığın nedenleri ve tedavileri ile ilgili önemli bilgi paylaşımlarında bulundu. Yücel, el, ayak, yüz, koltuk altı gibi bölgelerde görülen, sosyal hayatı etkileyecek boyutta yaşanan terlemelerin kesinlikle tedavi edilmesi gerektiğini ifade etti.

Terlemeye neden olan hastalıklar

Terlemeye birçok faktörün neden olabileceğini söyleyen Yücel, özellikle bazı hastalıkların oldukça etkili olduğunu kaydetti. Yücel, terlemeye neden olan hastalıkları şöyle sıraladı:

“Enfeksiyon, Troid, tansiyon, hormonel veya diyabet hastalıkları vücutta genel bir terlemeye neden oluyor. Terleme vücutta iki şeklide görülüyor. İlki vücudun genel terlemesidir. Bu terleme gece de görülüyor. İkincisi ise bölgesel terlemedir. Yani el, ayak, yüz ve koltuk altında görülüyor. Bu tür terlemeler cerrahi olarak tedavi edilebilir. Hastalıklara bağlı oluşan terlemede ise çözüm için öncelikle hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Hastalığın tedavisiyle buna bağlı terleme de ortadan kalkıyor. Bunların dışında nedeni belli olmayan, henüz tespit edilmemiş terleme şikayetleri de tedavi edilebiliyor. Tedaviyle birlikte ciddi anlamda etkili ve kalıcı sonuçlar alıyoruz.”

“Psikolojik sorunlara neden oluyor”

Aşırı terlemenin neden olabileceği sorunları anlatan Yücel, “Aşırı terleme birçok sağlık sorunlarına yol açabilir. Ancak en önemli olanı psikolojik sorunlara yol açmasıdır. Aşırı terlemesi olan biri yalnızlık, içe kapanıklık durumu yaşayabilir. Bu da kişiyi çok ciddi psikolojik sorunlar yaşamasına neden olur. Bu hastalar hayatları boyunca terleme sıkıntısı yaşadıklarından dolayı kendilerini bu hastalığa adapte ediyorlar” dedi.

“Tedavi, terlemenin nedenine göre değişebiliyor”

Hastalığın tedavilerini anlatan Yücel, “Hastalığın tedavisi terlemeye bağlı olan hastalığa göre değişiyor. Troid hormonları yüksek olan bir hastanın hormonları düşürüldüğünde metabolizması da düşecektir ve buna bağlı olarak vücut ısısı düşerek terleme azalacaktır. Bununla birlikte şeker hastalarının şeker seviyesi düşürüldüğü zaman kişinin terlemesi de normal düzeyde oluyor. Kısacası terlemeye neden olan eğer bir hastalıksa o hastalığın tedavi edilmesiyle birlikte terleme de tedavi edilmiş oluyor. Bölgesel terleme ise cerrahi müdahaleyle tedavi edilebiliyor” diye konuştu.

“Erken müdahale edilmeli”

Yapılan tedavilerde yaş sınırının olmadığını da hatırlatan Yücel, “Cerrahi tedavi uygulanan bölgesel terleme şikayetlerinde önceden ergenlik çağın aşılması, hastanın 20’li yaşlara geldiğinde bu tedavinin uygulanması daha uygun görülüyordu. Bunun sebebi ise yaşanan bu terleme durumunun bazı hastalarda yaş aldıkça düzelebilme ihtimali olarak gösteriliyordu. Ancak günümüzde hayat çok hızlı, yaşam alanları daraldı. Terleme durumu insanlara yük olmaya başladı. Elleri terleyen hastalar hiçbir yere dokunmak istemeyebiliyor. Yaşam bu kişiler için çok daha güç hale geliyor. Sosyal hayatları ve psikolojileri ciddi oranda etkileniyor. Artık hayatımızda dokunmatik telefonlar, bilgisayarlar var. Hiç olmadığımız kadar bilimle, yazma ve çizmeyle iç içeyiz. Bu nedenle aşırı terleme sorunu yaşayan bireylere çok daha erken müdahale etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Su tüketimine dikkat uyarısı!

Aşırı terlemesi olan kişilerin özellikle yaz aylarında su tüketimine dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden Yücel, “Aksi takdirde metabolizmanın bozulması, böbrek taşının oluşumu gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Vücudun birçok boşaltım sistemi var. Terleme de bunlardan biridir. Vücutta üretmiş olduğumuz atıkları terleme yoluyla atarız. Ayrıca terlemeyle birlikte vücuttan aşırı su atılacağından normal bir insanın tüketmesi gereken miktardan biraz daha fazla su tüketilebilir. Normalde 2-2,5 litre su tüketen biri aşırı terleme yaşıyorsa günlük su tüketimini 3-3,5 litreye çıkarabilir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sağlık

Orhan Yücel İstanbul Sağlık Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları