Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

Uzman doktor vatandaşları polen alerjisine karşı uyardı

Uzman doktor vatandaşları polen alerjisine karşı uyardı Siirt’te özel bir hastanede görev yapan Uzman Doktor Abdulhakim Güneş, havaların ısınmasıyla birlikte artan polen alerjilerine karşı vatandaşları uyardı.

Uzman doktor vatandaşları polen alerjisine karşı uyardı

SİİRT – Siirt’te özel bir hastanede görev yapan Uzman Doktor Abdulhakim Güneş, havaların ısınmasıyla birlikte artan polen alerjilerine karşı vatandaşları uyardı.

Yaz aylarında polenlerin artması alerjik sorunları da beraberinde getiriyor. Bu dönemi kabusa çeviren alerjik reaksiyonlar, insanlarda burun kaşıntısı, göz akıntısı, kızarıklık ve sürekli hapşırma gibi şikayetlere yol açıyor. Son zamanlarda alerjik reaksiyonlardan dolayı hastaneye başvurma oranının arttığını söyleyen Uzman Doktor Abdulhakim Güneş, polen ve astım şikayetleri ile aşırı derece polene maruz kalan vatandaşları uyardı. Polen alerjisinde artışın yaşandığını belirten Doktor Güneş, “Alerjik rinit ikiye ayrılıyor. Biri mevsimsel alerjik rinit diğeri ise yıl boyu süren alerjik rinit. Mevsimsel alerjik rinitte şikayetler mevsimsel olarak devam ediyor özellikle bahar aylarında baharın sonu yazın başlangıcında polenlerin artmasıyla oluyor. Ağaç polenleri, zeytin polenleri, çam polenleri gibi daha çok alerjik olan polenleri görüyoruz. Burada hastalar dışarı çıktıklarında pikniğe gittiklerinde, koştuklarında şikayetlerde artış olduğu görülüyor. Yıl boyu süren alerjiklerde ise daha çok toz, hamam böceği, kedi, köpek, küf gibi şeyleri düşünmek lazım. Yazın başında polen alerjileri yazın sonunda sonbahara doğru daha çok ağaç alerjenleri ve son bahara doğru çimen gibi ot gibi alerjenleri düşünmekte fayda vardır. Hastaların tanısını koyduktan sonra tedavide burundan verdiğimiz spreyler, antialerjik dediğimiz antisemit ilaçlar ve diğer tedavileri devam etmektedir. Tanı için deri testi ve kan testi bulunmaktadır. Onun dışında burundan özel olarak alınan bazı aparatlarla da tanı konulabilmektedir. Tedaviye geçtiğimizde bunlardan yanıt görmeyen hastalarda iminoterapi dediğimiz bazı tedavi yöntemleri de mevcuttur” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Abdulaziz Karataş – Sağlık

Astım Siirt Güneş Sağlık Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları