Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

Uzman doktor 65 yaş ve üzeri vatandaşı uyardı: Yılda en az 1 kez check up

Uzman doktor 65 yaş ve üzeri vatandaşı uyardı: Yılda en az 1 kez check-up Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Geriatri Uzmanı Dr. Gül İspirli 65 yaş ve üzeri vatandaşı, şikayetleri olmasa dahi doktora görünmesi yönünde uyardı.

Uzman doktor 65 yaş ve üzeri vatandaşı uyardı: Yılda en az 1 kez check-up

DİYARBAKIR – Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Geriatri Uzmanı Dr. Gül İspirli 65 yaş ve üzeri vatandaşı, şikayetleri olmasa dahi doktora görünmesi yönünde uyardı.

2017 yılında yüzde 8.5 olan Türkiye’deki yaşlı nüfus oranı 2022’de yüzde 9.9’a yükselmişti. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan oran ile birlikte yüzde 9.8’lik dünya ortalamasının üzerine çıkıldı.

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde geriatri bölümünde 65 yaş ve üstü hastaların randevusuz başvuruda bulanabilme imkanının sağlandığını dile getiren Uzman Dr. Gül İspirli, vatandaşı check-up konusunda uyardı.

Geriatri bölümüne yaşlıların kronik rahatsızlıkları için de başvurabildiğini söyleyen İspir, “Geriatri bölümünde 65 yaş ve üstü hastalarımızı kabul ediyoruz. Hastalarımız randevusuz da başvurabilir. Hastalarımız tansiyon, kolesterol, guatr gibi hastalıklar için aynı zamanda bize de başvurabilir. Bu yaşlarda hastalıkların belirtileri daha farklı olabiliyor. Bu yüzden tanılarda bazen gecikmeler ya da yanlış teşhisler konulabiliyor. Bu hastaları polikliniğimizde değerlendirebiliriz” dedi.

İspir, “2022 yılının TÜİK verilerine göre Türkiye’de 65 yaş ve üstü oranı yüzde 14,5, Güneydoğu bölgesinde bu oran yaklaşık yüzde 12’lerde olduğunu tahmin ediyorum. Doğu ve Güneydoğu tarafında yaşlılarımız hastanelerdeki geriatri bölümüne daha az başvuruyor. Bazen hastaya şeker ya da tansiyon ilacı çıkmış ve bu sürekli yenilenebiliyor. Ama hastanın şeker ve tansiyonu kontrol altında değil. Bu yüzden hastanın yeni tetkiklerini yapıp, kullanmakta olduğu ilaçların kendisine uygun olup olmadığını tekrar değerlendirmemiz gerekiyor. Bu yüzde bölgemizde bu sebepten ötürü hastanemize başvuru oranı daha düşüktür. Hastanın şikayeti olmadıkça ilaçlarına devam ediyor olup, kontrollerini aksatmaları söz konusu olabiliyor. Yaşlıların muhakkak şikayetleri olmasa dahi yılda en az 1 kez check-up (sağlık taraması) yapması gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Muhammet Hüseyin İçli – Sağlık

Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gazi Yaşargil Diyarbakır Geriatri Sağlık Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları