İlaç Rehberi

Şubat ayında ‘yıllık’ zam şampiyonu ilaç

TÜİK’in yeni açıkladığı “Tüketici Fiyat Endeksi, Şubat 2023” raporu, geçen ayki yüzde 3.15 ile birlikte fiyat aylık artışlarının 50 aydır kesintisiz devam ettiğini, yıllık artışın ise baz etkisiyle yüzde 55.18’e kadar çekildiğini ortaya koydu. Bu “resmi enflasyon” raporunun detayları ise hem aylık hem özellikle yıllık bazda önemli sonuçlara işaret ediyor.

TÜİK, Şubat 2023’te endekste kapsanan 143 “temel başlık”tan 117’sinde artış, 23’ünde düşüş ve üçünde ise değişim olmadığını duyurdu. Anımsanacağı gibi TÜİK Nisan 2022’ye kadar endekste takip ettiği 409 “madde”nin fiyatlarını açıklıyordu. O tarihten sonra bunları açıklamaya bırakması ise büyük tartışmalara neden oldu. 

Şubat 2023 raporu üzerinden bu 143 temel başlıkla ilgili yapılan yıllık değişim hesapları ise tüm başlıklarda fiyat artışları olduğunu gösteriyor. Bu kapsamda özellikle temel ihtiyaçlarla ilgili fiyat artışları dikkat çekici. Verilere göre yıllık bazda fiyatların en çok arttığı temel başlık yüzde 127.4 “ilaçlar” oldu. Bu artışı yüzde 123 ile “alkolsüz içecekler”, yüzde 114.3 ile “diğer süt ürünleri”, yüzde 111 ile “demiryolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı”,  yüzde 110.6 ile “pirinç”, yüzde 109.8 ile “taze süt” temel başlıkları izledi. 

Ayrıca artış “şebeke suyu”nda yüzde 102.2, “dana eti”nde yüzde 101.6, “doğalgaz”da yüzde 97.7 oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları