Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

Samsun’da Tütünsüz Gün Etkinliği: Sigara İzmaritleri Toplandı

Samsun’da düzenlenen ’31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ etkinlikleri kapsamında gönüllüler tarafından yerlere atılan sigara izmaritleri toplandı. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açık alışveriş merkezinde kurulan stantlarda tütün ürünlerinin zararları anlatıldı ve vatandaşlara bilgilendirici broşürler dağıtıldı. Sigara kullanımını terk eden vatandaşlara çam fidanı hediye edildi.

Samsun‘da “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” etkinlikleri kapsamında gönüllüler yerlere atılan sigara izmaritlerini topladı.

İl Sağlık Müdürlüğünce, Cumhuriyet Meydanı’ndaki açık alışveriş merkezinde tütün ürünlerinin insanlara ve çevreye verdiği zararları anlatan stantlar kuruldu. Tütün mamullerinin zararlarının anlatıldığı stantlarda vatandaşlara bilgilendirici broşürler dağıtıldı.

Etkinlikte, sigara kullanımını terk eden ve son paketlerini çöpe atan vatandaşlara çam fidanı hediye edildi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Yeşilay ile sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları ve gönüllüler tütün ürünü kullanımının zararları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak adına çevredeki sigara izmaritlerini topladı.

Oruç, gazetecilere yaptığı açıklamada, sigaranın her yıl dünyada yaklaşık 7 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 100 bin can kaybına neden olduğuna işaret ederek, “Bugüne kadar tütün mamulleri ile ilgili birçok çalışmamız var. ‘Başarabilirsin’, ‘Görev Bende’, ‘Yeşil Dedektör’, ‘Alo 184’, ‘Dumansız Hava Sahası’ gibi çalışmalarla bugüne kadar tütünle mücadele ettik. Bu çalışma ve kampanyalar daha çok bireyin sağlığını, pasif içicilik yönüyle de yakın çevresinin sağlığını içermektedir. Bu yıl tütünle mücadelede tütünün doğaya zararları ve doğa üzerinden topluma ve bireye zararlarını anlatıyoruz.” dedi.

Tütün tarımı sırasında kullanılan pestisitlerin toprak ve suya karışarak kirliliğe sebep olduğunu söyleyen Oruç, “Tütün üretiminin verimli tarım arazilerine yaptığı olumsuz etkilerin yanı sıra tüketilen suyun miktarı kuraklığı etkilemektedir. Sigaranın yapımında kullanılan kağıt ve paketlenmesi için kullanılan karton için binlerce ağaç kesilmektedir. Her 3000 paket sigaranın kağıdı için 1 ağaç yok olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Her yıl 1 milyon kuşun yere atılan izmariti yuttuğu için öldüğünü belirten Oruç, şunları kaydetti:

“Sigara filtrelerinde bulunan selüloz asetat ve plastik maddeler parçalanmadıkları için doğada uzun süre kalmaktadır. Denizde, gölde ve akarsuda sigara izmaritleri zamanla daha küçük plastiklere ve mikroplastiklere dönüşmektedir. Mikroplastikler gıda zinciri yolu ile soframıza kadar gelebilmektedir. Bugün yapılan izmarit toplama etkinliği ile sigaranın hem insan sağlığına hem de çevreye verdiği zarar anlatılmaya çalışılmıştır. ‘İzmarit Değil Tohum At’ sloganıyla dikilen, sigarayı bırakanlara hediye edilen fidanlarla geleceğe sağlıklı adımlar atmak hedeflenmektedir.”

Programa, Samsun Vali Yardımcısı Şevket Cinbir, İl Gençlik ve Spor Müdürü Feyzullah Dereci, STK temsilcileri, sağlık personeli ve gönüllüler katıldı.

Kaynak: AA / Veysel Altun – Sağlık

Samsun Sağlık Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları