Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

Op. Dr. Özgür Özer: Yanlış müdahale sporcunun sakatlanmasına neden olabilir

Op. Dr. Özgür Özer: “Yanlış müdahale sporcunun sakatlanmasına neden olabilir”

DENİZLİ Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Özer, sporcu yaralanmaları konusunda önemli bilgiler paylaşarak, yanlış müdahalenin sporcunun sakatlanmasına neden olabileceğini vurguladı.

Ortopedi uzmanı Op. Dr. Özgür Özer, spor yaralanmalarında, yaralanmanın ciddiyetine, türüne, sporcunun fiziksel ve yaş faktörlerine göre farklı tedavi yaklaşımlarında bulunulduğundan bahsetti, şu şekilde özetledi: “Sporcu yaralanmaları, spor aktivitelerinde sık görülen bir olaydır. Spor yaralanmaları genellikle şişlik, ağrı, eklem hareketlerinde kısıtlama gibi belirtiler ile kendini gösterir. Ortaya çıkan bu belirtiler, ortopedistler tarafından değerlendirilmeli ve gerektiğinde hızlı müdahaleler yapılmalıdır. Spor yaralanmalarının tedavisi için çok sayıda yöntem olduğu belirtilmiştir. Yaralanmanın ciddiyetine, türüne, sporcunun fiziksel ve yaş faktörlerine göre farklı tedavi yaklaşımlarında bulunulur. Öncelikli olarak, sporcunun yaralanma sonrasında normal aktivitelerine ve hayatına dönmesi mümkün olan en kısa sürede gereklidir. Bu süreçte belirtilen egzersizlerin, kasların güçlendirilmesi ile beraber yaralanma sonrası hareketin kolaylaştırılması elzemdir. Eğer yaralanma ciddi bir durum teşkil ediyorsa, cerrahi bir müdahale gerekebilir. Bu cerrahi çerçevesinde eklemdeki dejeneratif sürecin onarımı, kemik yapısının yeniden oluşturulması, bağ dokularının güçlendirilmesi gibi işlemler yapılabilmektedir. Spor yaralanmalarının tedavisi ve rehabilitasyonu, kişiye özgü bir yaklaşım gerektirir. Bu nedenle sporcunun yaralanma geçmişi, fiziksel şartları ve yaralanmanın türü gibi faktörler, tedavi planında önemli bir yer tutar. Ortopedistler tarafından yapılan açıklamada, spor yaralanmalarının tedavisi ve rehabilitasyondaki önemli faktörün, hızlı bir müdahale olduğu belirtilmiştir. Yaralanmanın hızlı bir şekilde tedavi edilmesi, sporcunun sağlıklı bir şekilde hayatına ve sporuna devam etmesine imkan sağlar” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Atilla Özer – Sağlık

Denizli Spor Sağlık Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları