Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

Kızarıklıkların Teşhisi Uzun Süren Hastaya Uyuz Teşhisi Konuldu

KASTAMONU’da vücudunda, kol ve bacaklarında kızarıklıklar oluşan Mehmet Arlı’ya (73) 6 ay boyunca başvurduğu hastanelerde teşhis konulamadı. Ankara’da Etlik Şehir Hastanesi‘nde yapılan biyopsi sonucunda ‘uyuz’ olduğu anlaşılan Arlı, 23 günlük tedaviyle sağlığına kavuştu. Kastamonu‘da yaşayan emekli Mehmet Arlı, 7 ay önce kol, bacak ve vücudunda meydana gelen kızarıklıkları önce önemsemedi. Kaşıntılarının şiddetli boyuta gelmesiyle egzama olduğunu düşünen Arlı, Kastamonu, Karabük ve İstanbul’da birçok hastaneye başvurdu. Ancak Arlı’ya teşhis konulamadı. Kaşıntılarından kurtulamayan Arlı, Ankara’da Etlik Şehir Hastanesi‘ne başvurdu. Burada yapılan biyopsi sonucunda Arlı’ya ‘uyuz’ teşhisi konuldu. Arlı, hastanede 23 gün süren tedaviyle hastalığı yenerek sağlığına kavuştu.

‘KAŞINTILARIM HER GEÇEN GÜN ARTIYORDU’

Arlı, Karabük’te, Kastamonu’da gitmediği hastane kalmadığını anlatarak, Yeterli bir tedavi alamadım. Kaşıntılarım her geçen gün daha da artıyordu. Egzama olduğumu düşündüm. Gittiğim yerlerdeki sorumlular bana ‘Bu alerjik bir reaksiyona benziyor. ya dalaktan geliyor ya karaciğerden geliyor’ dediler. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle buraya geldim. Burada uyuz olduğum anlaşıldı ve tedavi sonuç verdi. Çok şükür kaşıntılarım kalmadı, gitti. Kızarıklıklarım az da olsa var. İnşallah onlar da gidecek. Şükürler olsun kurtuldum. Etlik Şehir Hastanesi Başhekimliğine, Sağlık Bakanlığımıza ve devletimize teşekkür ediyorum dedi.

‘BUNUN AYIRT EDİLMESİ ÇOK ZOR’

Etlik Şehir Hastanesi Dermatoloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Selda Pelin Kartal ise hastanın gerçekten egzamaya benzer bir tabloyla geldiğini söyleyerek, ve hakikaten bunun ayırt edilmesi de zor. Burada biz yoğun bir şekilde hasta baktığımız için ve geçmişteki tecrübelerimizden de son dönemde uyuz şikayeti yaşayan hastaların şikayetlerinin oldukça değişken olduğunu ve değişmeye başladığını fark ettik. Yani hemen tanınıp tedavi edilmediği takdirde böyle farklı şikayetlerde hastalarımız olabiliyor. Hastamız geldiğinde gereken tetkikleri yaptık. Çünkü gerçekten de egzama tedavisine cevap vermeyen bir hastalıktı. Ama hasta uyuz çıktı. Bu tür alerji ya da egzama sanılarak tedavi edildiğinde verilecek bazı ilaçlar ya da kişinin kendisinin eczaneden ya da herhangi bir aktardan alabileceği bazı sürme ya da içme ilaçlar iyice tabloyu değiştirebiliyor. Burada önemli olan bundan şüphe duyup bunun araştırmasına gidilmesi. Biz hastamızdan biyopsi aldık ve bu durumu bu şekilde ortaya çıkardık dedi. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sağlık

Etlik Şehir Hastanesi Kastamonu Egzama Ankara Sağlık Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları