İlaç Rehberi

Kas için kullanılan anabolik steroidler birçok hastalığa yol açabilir

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Tutal, kas gücü ve kas kitlesini artırmak amacıyla kontrolsüz kullanılan anabolik androjenik steroidlerin birçok hastalığa yol açabileceğini söyledi.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Esra Tutal, kas gücü ve kas kitlesini artırmak amacıyla kontrolsüz kullanılan anabolik androjenik steroidler hakkında uyarılarda bulundu.

Tutal, “Testosteron seviyesini artıran steroidlerin kullanımı sonucunda bir süre sonra vücut kendi doğal testosteron üretme özelliğini yitirir. Zamanla testislerde küçülme ve memelerde büyüme (jinekomasti) başlar. Kısırlık riski, karaciğerde safra tıkanıklığı, karaciğer iltihabı karaciğer tümörü oluşumuna yol açar” dedi. 

“İLLEGAL SATIŞI YAPILIYOR”

Anabolik androjenik steroidlerin vücutta testosteron seviyesini artıran hormonlar olduğunu ifade eden Tutal, “Anabolik androjenik steroidler, testosteron ve bunun türevi hormonları içeren haplar ya da enjeksiyonluk çözeltilerdir. Ayrıca vücudun kendi ürettiği testosteronu arttıran hCG gibi hormonlar da bu gruba girer. Bu ilaçlar çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Fakat son yıllarda tüm dünyada özellikle genç erkeklerde illegal olarak performans artırıcı ve imajı değiştirmek için kullanılıyor. Çeşitli web sitelerinde, tanıtımı ve illegal satışı yapılıyor” diye konuştu. 

“HALK SAĞLIĞI PROBLEMİ” 

Testosteron seviyesini artıran hormonlar kullanıldığı zaman kas kütlesinde artış yaptığını belirten Dr. Esra Tutal, “Buna anabolik etki denmektedir. Fakat bir süre sonra vücut kendi doğal testosteron üretme özelliğini yitirir. Zamanla testislerde küçülme ve memelerde büyüme (jinekomasti) başlar. İlacın kullanımının bırakılması ise impotans, libido azalması, fiziksel kapasitede azalma, yorgunluk, kas ağrıları, depresyon benzeri belirtilerin oluşmasına neden olur. Bazı kişilerde testis fonksiyonları normale dönse de kalıcı hasar ve kısırlık yapma ihtimali yüksek olan ilaç grubudur. Ayrıca kullanıldığı dönemde karaciğerde safra tıkanıklığı, karaciğer iltihabı karaciğer tümörü oluşumuna yol açar. Anabolik androjenik steroidlerin kötüye kullanımı bir halk sağlığı problemidir. Tıbbi gereklilik durumları dışında kullanımları önerilmez” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları