Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

Kalp hastalarına sıcak havalarda tuzlu besin takviyesi

Kalp hastalarına sıcak havalarda tuzlu besin takviyesi

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ahmet Karabacak:

“Kalp hastaları yaz mevsiminde terlemeye bağlı aşırı tuz kaybettiklerinden, tuz kısıtlamasını biraz gevşetilebilir”

KAYSERİ – Memorial Kayseri Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ahmet Karabacak, kalp hastalarının yaz aylarında tuz kısıtlamalarını gevşetebileceklerini söyledi.

Sıcak havaların terlemeye bağlı vücutta su ve tuz kaybına neden olduğunu söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ahmet Karabacak, bu durumun kalp hastalarını olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

Normalde kalp hastalarına tuz kısıtlaması getirdiklerini ancak yaz aylarında terlemeye bağlı olarak hastaların tuz kaybına uğradığını, bu nedenle yaz aylarında tuz kısıtlamasını biraz gevşetebileceklerini dile getiren Dr. Ahmet Karabacak, “Sıcak kalp hastalarını olumsuz etkiler. Bunun sebebi hem hastalığın kendisine hem de hastalığın tedavisine bağlıdır. Bilindiği üzere aşırı sıcaklarda vücutta terlemeye bağlı su ve tuz kaybı olur. Bu su ve tuz kaybı kalp hastalarında daha fazladır. Çünkü kalp hastalarının çoğu kullandıkları ilaçlarla su ve tuzun geri emilimini azaltan ilaçlar kullanmaktadırlar. O nedenle normal sağlıklı bireylere göre aşırı sıcaklarda daha fazla tuz ve su kaybederler. Bu da uzun vadede kanda sodyum mineralinin düşmesine, tansiyonun düşmesine ve bayılmalara sebep olabilir. Kalp hastalarına genel olarak tavsiyemiz; bol su tüketmeleri, çok sıcaklarda mümkün olduğunca dışarı çıkmamaları ve mümkünse yaylalara gitmeleridir. Normalde biz kalp hastalarına tuz kısıtlaması öneririz. Ancak yaz mevsiminde terlemeye bağlı aşırı tuz kaybettiklerinden yaz döneminde tuz kısıtlaması biraz gevşetilebilir. Kalp hastaları kalp koruyucu ilaçlarına yine devam etmelilerdir. Ancak her akşam bir soda tüketmeleri, günde 2,5-3 litre sıvı almaları ve bol meyve tüketmelerini öneririz. Kalp hastaları eğer yeterince sıvı almazlarsa tansiyon düşmesi ve bayılma görülebilir” şeklinde konuştu.

Yaz ayları için kalp hastalarına önerilerde bulunan Karabacak, “Aşırı sıcaklarda kalp hastaları, kalp sağlığı tarama muayenesinden geçmeliler. Kalp koruyucu ilaç tedavilerinin yeninden gözden geçirilmesi için bir kardiyoloji uzmanına başvurmalılar” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mükremin Kaya – Sağlık

Memorial Kayseri Sağlık Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları