Kadınlarda Görülen Adet Düzensizlikleri

adet düzensizliği

Kadınlarda Görülen Adet Düzensizlikleri

                Ergenlik dönemlerinden itibaren menopoz dönemine kadar her kadın düzenli olarak adet görmektedir. Bazı dönemlerde stres, hormona dengesizlikler, beslenme düzensizliği ve mevsim değişiklikleri gibi dönemlerde adet düzensizlikleri sık sık görülebilir. Kadınların büyük bir kısmı her ay aynı günde adet olması gerektiğine psikolojik olarak şartlandığı için birkaç günlük adet gecikmelerinde adet düzensizliklerinden şüphelenmeye başlamaktadır. Hekimlere göre ise adet düzensizliği ortalama olarak 26 ile 32 günden farklı süreler içerisinde meydana gelmesi sonucunda meydana gelmektedir. Eğer adet düzensizliğiniz olduğunu düşünüyorsanız birkaç ay boyunca siklusunuzu takip etmeli ve 26 ile 32 günden farklı zaman aralıklarında adet oluyorsanız, bir hekime başvurmalısınız.

Adet Düzensizliği Çeşitleri

                Kadınlar arasında sıklıkla görülen adet düzensizlikleri 2 çeşittir. 15 ile 20 gün arasında adet olan kadınlarda sık adet görme, 35 günden uzun sürelerde adet gören kadınlarda seyrek adet görme problemleri bulunmaktadır. Bunların dışında kadınlar adet dışı dönemlerde de kanamalar yaşayabilir, adetin süresi ve kanama miktarı fazla olabilir. Eğer bu gibi problemlerden şikayetçiyseniz mutlaka bu duruma neyin sebep olduğunun araştırılması için bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmalısınız ve hekiminizin verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Adet miktarının çok az olması ender olarak görülen bir durumdur. Genellikle doğum kontrol hapı ya da benzeri ilaçlar kullanan kadınların adet kanaması azalmaktadır.

Kaynak: www.hepsaglik.net

İlginizi Çekebilir:  MARCUMAR 3 MG 98 TABLETTEN Kullanımı,Ne İşe Yarar?

Yorum yapın