İlaç Rehberi

İstanbul’da sahte ilaç operasyonu: Krizi ‘fırsata’ çevirdiler

İnsanların hayatlarını hiçe sayarak üretilen sahte ilaçlar hakkında konuşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Özcan, “Düzenbazlar ilaç krizini fırsata çevirdiler” dedi.

İstanbul’un Beylikdüzü ve Esenyurt ilçelerinde önceki gün düzenlenen operasyonda, sahte üretilmiş botoks, kanser ve kırmızı reçeteli ilaçların da arasında bulunduğu 56 bin 339 ilaç ele geçirildi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan iki yabancı uyruklu kişi, adliyeye sevk edildi. Ele geçirilen botoks, kanser ve hormon tedavisinde kullanılan ve kırmızı reçeteli 3 bin 981 kutudaki 56 bin 339 ilaç, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan yerleşkesinde sergilendi.

Yapılan sahte ilaç operasyonuyla birlikte bir süredir devam eden ilaç krizi konusu yeniden gündeme geldi. Konuya ilişkin İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Özcan Cumhuriyet’e değerlendirmelerde bulundu.

(Pınar Özcan)

‘FIRSATÇILARIN YAPACAĞI İŞ’

Özcan sahte ilaç ve ilaç krizine ilişkin, “İstatistiksel bir veri yok elimizde ancak herhangi bir ürün, ilaç ya da başka bir şeyle ilgili piyasada sorun yaşanıyorsa sahtecilik olaylarının olma ihtimali daha yüksektir. Bu ilaçlarla alakalı sorulması gereken birkaç soru var: İlaçlar yurt dışına mı gönderildi? Türkiye içerisinde mi veriliyor? Bunları bilmiyoruz. Ancak böyle sıkıntıların olduğu her ürünün sahtesinin yapılması ve piyasaya sürülmesi de fırsatçıların yapacağı bir davranış tarzı” dedi. 

‘ULAŞILMASI ZORDUR’

Özcan, “Kırmızı reçeteli ilaçlar piyasada olup olmamasından ziyade ulaşılması zor ilaçlar. Ulaşılmasının zor olması nedeniyle sahtesi üretiliyor. Ulaşılması zordur. Sahtesini bir şekilde üretip bunu gerçeğiymiş gibi kolayca ulaşılmasını sağlıyorlardır ve yüksek fiyata da satıyorlardır. Diğer ilaçlar da piyasada yoksa eğer birilere ihtiyaç duyuyordur. Sahte olduğunu bilmiyordur. Elbette bunu da o zaman sahtekârlar fırsata çevirmeye çalışır” diye konuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları