Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

İsrailli araştırmacılar, nitrik oksit seviyeleri ile otizm arasında bağlantı buldu

Advance Science dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre bir grup İsrailli araştırmacı, beyindeki yüksek nitrik oksit seviyeleri ile otizm arasında ‘belirgin bağlantı’ buldu. Bulgular, otizm spektrum bozukluklarının tedavisine yönelik yeni ilaçların geliştirilmesine olanak tanıyabilir.

KUDÜS, 23 Mayıs (Xinhua) — Advance Science dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre bir grup İsrailli araştırmacı, beyindeki yüksek nitrik oksit seviyeleri ile otizm arasında “belirgin bağlantı” buldu.

Bulgular, otizm spektrum bozukluklarının tedavisine yönelik yeni ilaçların geliştirilmesine olanak tanıyabilir.

Kudüs İbrani Üniversitesi’nden araştırmacıların yürüttüğü çalışmada, otizme yol açan genetik mutasyonu bulunan laboratuvar hayvanlarında beyindeki nitrik oksit seviyelerinin azaltılmasının, otistik gösterge ve davranışlarda azalmaya neden olduğu keşfedildi.

Deney sonucunda hayvanlar daha sosyal ve daha az kaygılı hale gelirken, daha az tekrarlanan davranış sergileyip yeni nesnelere daha fazla ilgi gösterdi.

Nitrik oksit seviyelerinin azaltılmasının, nöronal göstergelerde önemli düzeyde iyileşmeye neden olduğu da görüldü.

Araştırmacılar, düşük işlevli otizm spektrum bozukluğu olan çocuklardan alınan kök hücreler ve klinik kan örneklerinde de nitrik oksit ile otizm arasındaki bağa ilişkin kanıt buldu.

Nitrik oksit, tüm bedendeki hücreler tarafından üretilen bir gaz olma özelliğini taşıyor. Bu gaz, kan basıncının, iltihaplanmanın ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesi gibi çeşitli işlevlere sahip.

Ancak, nitrik oksit düzeyinin yüksekliği zararlı olabiliyor. Önceki araştırmalarda Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve şizofreni gibi çeşitli rahatsızlıklar ile yüksek nitrik oksit düzeyleri arasında bağlantı olduğu saptanmıştı.

Kaynak: Xinhua / Sağlık

Genetik Otizm Sağlık Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları