Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

Hemşire Cumali Oruç, deprem bölgesinde babasına ilk müdahaleyi yaptı

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nden gönüllü olarak deprem bölgesine giden hemşire Cumali Oruç, ailesinin yaşadığı Hatay’ın Samandağ ilçesinde ilk müdahaleyi yaralı kurtulan babası Gazi Oruç’a yaptığını söyledi.

ANKARA Bilkent Şehir Hastanesi’nden gönüllü olarak deprem bölgesine giden hemşire Cumali Oruç, ailesinin yaşadığı Hatay‘ın Samandağ ilçesinde ilk müdahaleyi yaralı kurtulan babası Gazi Oruç’a yaptığını söyledi.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde görevli hemşireler gönüllü olarak deprem bölgesinde görev aldı. Koroner Anjiyografi Bölümü Anjiografi hemşiresi Cumali Oruç da memleketi Hatay‘a gönüllü olarak gitti. Depremin ardından Samandağ ilçesinde yaşayan ailesinden haber alamayan Oruç, 6 Şubat akşamı Hatay Antakya’ya ulaştı ve yaralıların tedavisinde görev aldı. Depremin 3’üncü günü ailesine ulaşabilmek için Samandağ’a geçen Oruç, burada ilk müdahaleyi de depremden yaralı kurtulan babasına yaptığını söyledi. Hemşireler Haftası’nda deprem bölgesinde yaşadıklarını anlatan Oruç, “Antakya’da çalışırken ailem aklımdaydı. Onlara ulaşmam da bir mucize oldu. Çalışırken beni yönlendiren UMKE ceketli bir beyefendiye ‘Benim Samandağ’a gitmem lazım’ dedim. ‘Gel bakalım, ben Hatay İl Sağlık Müdürüyüm’ dedi. Allah karşıma çıkardı gerçekten, ismimi aldılar. ‘Biz seni arayacağız’ dediler. Sağ olsunlar yarım saat sonra aradılar, yönlendirdiler. Bir otobüsle Samandağ’a yola çıktık. Yollar çok kötüydü. Aklım ailemdeydi; ama bir yandan da insanlara yardım etmeye çalışıyoruz. İndiğimde çocukluğumun geçtiği memleketimdeydim. Etrafıma bakıyorum, yürüdüğüm yolda halamın evi yıkılmış. Tanıyamıyorsunuz olduğunuz yeri. En azından ailemin nerede olduğunu biliyordum, onlara doğru gittim, akşam onlara ulaştım. Koştum, sarıldım ve ağlaştık. Yanımda bir pansuman çantası vardı. İlk pansumanımı da babama yaptım. Ayağı kesilmişti” ifadelerini kullandı.

Oruç, ailesinin yaşadığı evin depremde ağır hasar gördüğünü, babasının da dışarıya çıkarken ayağın cam parçalarının kesmesi sonucu yaralandığını söyledi.

Deprem bölgesinde gönüllü görev yapan yoğun bakım hemşiresi Yeter Yılmaz Meydaneri de “En çok etkilendiğim olay enkaza girdiğimiz zaman biz insanları canlı diye ümit ederek girmiştik. Anne ile sarılı bir çocuğu hayatlarını kaybetmiş olarak bulduk. Onları çıkarırken ailesi ile göz göze geldim, o beni çok etkiledi. O anı hala unutamıyorum” diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Elif Er – Sağlık

Samandağ Deprem Hatay Sağlık Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları