Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

Göz kanseriyle mücadele eden kardeşinin anısına bağış yapan 9 yaşındaki Hayat Can

Urla Enginar Günleri’nde stant açan 9 yaşındaki Hayat Can, kazandığı parayı depremzede kanser hastası çocukların yararına kullanılması adına Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı’na (KİTVAK) bağışladı.

İZMİR’in Urla ilçesinde göz kanseriyle mücadele ederken 1 yıl önce hayatını kaybeden Nefes Can’ın (4) ablası 4’üncü sınıf öğrencisi Hayat Can (9), Urla Enginar Günleri’nde stant açıp 3 gün boyunca satış yaptı. Kardeşinin tedavi sürecini yakından gözlemleyen Hayat, kazandığı parayı depremzede kanser hastası çocukların yararına kullanılması adına Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı’na (KİTVAK) bağışladı.

İzmir‘de yaşayan beden eğitimi öğretmeni Şenay Can (39) ve ziraat mühendisi Erhan Can’ın (39) 4’üncü sınıf öğrencisi Hayat Can’dan sonra dünyaya gelen ikinci kızları Nefes Can’a henüz 7 aylıkken göz kanseri teşhisi konuldu. Defalarca kemoterapi alan ve 21 Eylül 2020’de geçirdiği operasyonla sol göz bebeği alınan Nefes, hidrosefali (beyinde su toplanması) nedeniyle 1 yıl önce, 15 Mayıs 2022’de yaşamını yitirdi. Bu yıl 28-29-30 Nisan’da düzenlenen Urla Enginar Günleri’nde Nefes adına satış yapan ablası Hayat Can, kazandığı 17 bin TL’yi kanser hastası depremzede çocuklara destek olmak için KİTVAK’a bağışladı.

Kızı Hayat’ın stant açmak için çok emek verdiğini anlatan Şenay Can, “Hayat bu etkinliği ilk duyduğunda bana, ‘Burada satış yapalım geliri kanserli çocuklara gitsin’ dedi. Başvuru yaptığımızda stant süresi dolmuştu ama konuyu iletince belediye stant açmamızı sağladı. Hayat, arkadaşı Enes Şenyuva (11) ile 3 gün boyunca, toka, taç, anahtarlık, kurabiye, limonata, poğaça gibi ürünler sattı. Akrabalarımız, komşularımız da destek verdi. Sosyal medyada paylaşımlar yapınca destekler arttı” ifadelerini kullandı.

‘KİTVAK’IN EN KÜÇÜK GÖNÜLLÜSÜ’

Kardeşinin tedavisi süresince Hayat’ın kendilerine hep destek olduğunu söyleyen Can, şöyle konuştu:

“Hayat sürekli bizimle birlikteydi. Bize hep destek oldu, erken büyüdü. Nefes olmasa da duyarlı olurdu. Ama onun hastalığı ve ailece çektiğimiz zorluklar Hayat’ın bir anlamda daha duyarlı olmasını sağladı. Çektiğimiz sıkıntıları, konuşmalarımızı duydu. Bizim de tedavimiz Ankara’daydı. Dokuz Eylül Hastanesi’nde tedavi olan çocuklar ve aileleriyle çok bir arada olduk. Bu süreçte KİTVAK ile tanıştık. Hayat da onların en küçük gönüllüsü oldu. Depremzedeler için de yardımlar yaptı, insanlara yardım ettiğinde kendini iyi hissetmişti.”

‘DESTEĞE DEVAM EDECEĞİM’

Kanser hastalığıyla mücadele eden depremzedeler için katkıda bulunmak isteyen Hayat Can ise hedefinin 3-5 bin lira toplamak olduğunu ancak bu miktarı bir günde kazandığını vurguladı. Hayat Can, “Ben KİTVAK’a destek olmaya her zaman devam edeceğim. Çok mutlu oldum. Parayı verirken de iyi hissettim. Başkalarına yardım etmek çok güzel bir duygu” ifadelerini kullandı.

‘ÇOK YORULDU AMA STANDI HİÇ BIRAKMADI’

İzmir’de kendilerine ulaşan 10 ayrı depremzede kanser hastası çocuk ve ailesi bulunduğunu belirten KİTVAK Yönetim Kurulu Başkanı A. İklil Ulueren de onların maddi manevi yanlarında olduklarını dile getirip, “Deprem bölgesinden gelen hasta çocuklardan birine ev açıldı. Ücretsiz konaklayabildikleri ‘Askıda Oda’da kalanlar, yakınının yanında kalanlar var. Hepsinin desteğe ihtiyacı oluyor. Ağır bir travma yaşadıkları için psikolojik desteğe de ihtiyaçları var. Hayat çok duyarlı bir çocuk. 23 Nisan ve Ramazan Bayramı’nda çocuklarımız için hediyeler getirmişti. Bana stant almak istediğini o zaman söylemişti. ‘Seni kalbinden öpüyorum’ dedim. Çok yoruldu, arada uyukladı ama arkadaşı da o da standı hiç bırakmadı. Hayat kendi minik ama kalbi kocaman bir çocuk. O KİTVAK’ın minik prensesi. Destekleri için hem Hayat’a hem Enes’e plaket verdik” diye konuştu.

İzmir Seçim Sonuçları İzmir Yerel Seçim Sonuçları 2019 İzmir Genel Seçim Sonuçları 2018 Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Nevra Uçkaç – Sağlık

Eylül İzmir Sağlık Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları