Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

Gazi Üniversitesi Hastanesi’nden yapay zeka ile beyin tümörü tespiti

Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde ‘Türk Beyin Projesi’ kapsamında geliştirilen yapay zeka algoritması, beyin MR’larındaki anormal durumları 5-10 saniyede tespit ederek, hastalara acil müdahale edilmesini sağlıyor. Proje, tüm kamu hastanelerinde kullanılacak ve yurt dışına ihraç edilecek.

GAZİ Üniversitesi Hastanesi’nde ‘Türk Beyin Projesi’ kapsamında geliştirilen ve beyin MR’larındaki tümör gibi anormal durumları 5-10 saniyede tespit ederek, hastalara acil müdahale edilmesini sağlayan yapay zeka algoritmasının yurt dışına ihraç edilmesi hedefleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile Gazi Üniversitesi iş birliğinde 2019’da hayata geçirilen ‘Türk Beyin Projesi’ kapsamında geliştirilen yapay zeka algoritması, beyin MR’larındaki anormal durumları 5-10 saniyede tespit ederek, acil hastalara zamanında müdahale edilmesini sağlıyor. Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde pilot olarak uygulanan yapay zeka algoritması, bazı hastanelerde 15 güne kadar süren beyin MR’ı sonucunu 5 ila 10 saniye içinde yorumlayabiliyor. Hastaneye baş ağrısı şikayetiyle başvuran bir kadın hastanın beynindeki tümör de yapay zeka sayesinde tespit edildi. Bu sayede acil müdahale edilen 46 yaşındaki hastanın hayatı kurtarıldı. Vaka, literatürdeki yapay zeka tarafından tespit edilen ilk insan olarak dünya tarihine geçti.

Türk Beyin Projesi Gazi Üniversitesi Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, yapay zeka sisteminin 1200’ün üzerinde hastada tespit yaptığını söyleyerek, “Uluslararası dergide dünyada ilk örnek olarak gösterilmesi de bizleri memnun etti. Hastamız MR cihazına girdikten sonra, cihazda çekilen görüntü tamamlandığı anda yapay zeka sistemi alınan görüntüyü hemen analiz ediyor. Eğer anormal bir durum varsa, anormal durum kısmı renklendirilerek, doktorun cep telefonuna veya bilgisayarına iletiliyor. Doktorumuz da çekilen görüntünün hangi kesitinde anormal bir durum, kitle, tümör olduğuna karar vererek, artık nasıl bir tedavi uygulaması gerekiyorsa da bunu uyguluyor. Bu çalışma ile gerçek zamanlı olarak anında bilgi, doktora iletildiğinden bu da acil müdahale şansı doğuruyor. İnme gibi durumlar anında müdahale gerektiriyor. Sistemimiz inme durumunu da tespit edebiliyor. Eğer beyinde bir kanama gerçekleşiyorsa, anında doktorlara ilettiği için doktorlar anında müdahalede bulunabiliyor” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Sağıroğlu, projenin tüm kamu hastanelerinde kullanılacağını belirterek, “Türkiye’de beyin MR görüntülerini açık veri seti olarak yayınlayan ilk proje bu. Kamu hastanelerinin tümünde kullanılacak bir proje. Doktorlarımızın kullanabileceği gerçek bir uygulama. Kamu hastanelerinin yanında özel hastanelere de kurma çalışmalarımız var. Dünyada pek çok şirket ve hastane ile de görüşmelerimiz devam ediyor. Başta ülkemiz olmak üzere dünya insanlığına katkı verecek proje haline dönüşmesi için de çalışıyoruz” dedi. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sağlık

Gazi Üniversitesi Sağlık Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları