Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

Evcil Hayvanlarda İdrar Problemi Ölümcül Olabilir

Tokat’ta bir köpeğin idrar yapamaması şikayetiyle yapılan muayeneler sonucunda, idrar kesesinde taş olduğu tespit edildi. Veteriner hekim Muhammet Ahmet Gülden, hayvanların uzun süre idrarını yapamamasının böbrek yetmezliğine sebebiyet verebileceğini ve bu durumun ölümcül riskler taşıdığını belirtti.

Veteriner hekim Muhammet Ahmet Gülden: “Hayvanın uzun süre idrarını yapamaması böbrek yetmezliğine sebebiyet veriyor”

TOKAT – Evcil hayvanlarının idrar konusunda sıkıntısı olduğunu düşünenler dikkat, bu belirtilerin sonucu ölüme gidebiliyor.

Tokat’ta bir evcil hayvan sahibi köpeğinin idrar yapamaması, idrardaki renk değişiklikleri, idrarda kan olması, idrara gitme isteği ama idrarını yapamaması şikayetleriyle veteriner hekime başvurdu. Yapılan muayenelerin ardından evcil hayvanın röntgen sonucunda idrar kesesinde taş olduğu tespit edildi. Taşları almak için yapılan ameliyat sonrasında, evcil hayvanın idrar kesesinden 3 adet taş çıkarıldı. bir hayvanın uzun süre idrarını yapamaması böbrek yetmezliğine sebebiyet verdiğini belirten veteriner hekim Muhammet Ahmet Gülden, “Hayvanın uzun süre idrarını yapamaması böbrek yetmezliğine sebebiyet veriyor. Böbrek yetmezliği Ölüm durumuna kadar götüreceği için hayati risk oluşturuyor. Bazı hayvanlar da yatkınlık var. Bazı ırklarda taş oluşması ile alakalı yatkınlıklar var onun dışında beslenme bozuklukları gibi olgular da etkili olabilir” ifadelerini kullandı.

“Ölüm durumuna kadar götüreceği için hayati risk oluşturuyor”

Ameliyatı gerçekleştiren veteriner hekim Muhammet Ahmet Gülden, ” evcil hayvan idrar yapamama şikayetiyle kliniğimize başvurdu. Yaptığımız ultrason muayenesinde taş tespit ettik. Ondan sonra yaptığımız röntgen muayenesi ile taşı tam olarak teşhis edip ameliyat kararı aldık. Toplam teşhis ettiğimiz taş 2 taneydi ama ameliyat yaptığımızda 3 tane taş çıkardık. Bu taşlar 2 Buçuk, 2 ve 1 santimetre olmak üzere 3 tane taş çıkardık. Bu taşları sistotomi ameliyatıyla aldık. Ameliyat olan evcil hayvan terrier ırkı 7 veya 8 yaşında bir köpek, idrarını yapamama ve sürekli tuvalete gidip idrarını yapamama şikayetiyle geldi. Böylesi durumla karşılaşacak birçok olgu da vardır veya da hasta sahipleri bunu nasıl anlayabilir diyecek olursak. İdrar kesesinin yankısı, idrarda taş kristaller, kum, enfeksiyon hastalıklar, bunlar da benzer şikayetlerle olabiliyor. Bu durumlarla tabii hasta sahibi bunu anlayabileceği en önemli belirti idrardaki renk değişiklikleri, idrarda kan olması, idrara gitme isteği ama idrarını yapamaması bu gibi durumlardan şüphelenenler sağlık kuruluşlarına başvurabilir. Evcil hayvan sahipleri bu durumla karşılaştıkları zaman İlk yapması gereken şey çok fazla zaman kaybetmeden bir veteriner hekime veteriner kliniğine başvurmaları olmalıdır. Bu durumda hayvanın uzun süre idrarını yapamaması böbrek yetmezliğine sebebiyet veriyor. Böbrek yetmezliği Ölüm durumuna kadar götüreceği için hayati risk oluşturuyor. Bazı hayvanlar da yatkınlık var. Bazı ırklarda taş oluşması ile alakalı yatkınlıklar var onun dışında beslenme bozuklukları gibi olgular da etkili olabilir. Erkek hayvanlar dişi hayvanlara göre taş ve idrar kesesi yangısına daha yatkındır. Kediler ve köpekler özellikle kısırlaştırılmış olan hayvanlar mutlaka kısır kedi mamaları yemeleri gerekiyor bunlar dışında hazır su tüketmeleri de önemli bir durumdur. Çeşme suyundan ziyade hazır su daha sağlıklı olacağından bunlara dikkat etmeleri daha iyi olur. Şuan ameliyat olan köpek iyi durumda idrarını yapabiliyor” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mustafa Kurtulan – Sağlık

Muhammed Ahmet Böbrek Sağlık Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları