Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

Eski sporcular için geliştirilen biyolojik tedavi yöntemi

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Bektaşer, eski sporcular için geliştirilen biyolojik tedavi yöntemini anlattı. Yeni tedavi yöntemi, protez ameliyatına gerek duymadan eklem rahatsızlıklarının tedavi edilmesini amaçlıyor. Prof. Dr. Bektaşer ayrıca sporcuların aktif dinlenme yapmaları gerektiğini ve uygun zeminlerde spor yapmaları gerektiğini söyledi.

Hem eski sporculara hem de profesyonel sporculara tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Bektaşer, “Profesyonel sporcuların müsabaka sezonları bittikten sonra aktif dinlenme yapmaları lazım. Sportif aktiviteleri sıfıra indirmemeleri lazım. Bunun tıbbi adı ‘aktif dinlenme’. Bu da ileriki yaşa geldikleri zaman kıkırdak hasarları, kireçlenmeler, menisküs yırtıklarından uzak kalmalarına ve spor hayatlarının daha uzun süre devam etmelerine neden olur” dedi.

Halk arasında ‘kireçleme’ olarak bilinen rahatsızlık nedeniyle meydana gelen ileri düzey sağlık sorunlarında yaygın olarak protez ameliyatlarına başvuruluyor. Protez ameliyatına duyulan gereksinimi ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen biyolojik tedavi yöntemi ACP ve SVF (kök hücre tedavisi) ile eklem rahatsızlıklarının ilerlemesi yavaşlıyor ve hatta tedavi edilebiliyor. Aktif olarak farklı branşlarda spor yapmış ve yaşı ilerledikten sonra eklem rahatsızlıkları baş gösteren eski sporcular için de kullanılan yöntemi, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Bektaşer, Demirören Haber Ajansı’na anlattı.

“PROTEZ AMELİYATI YERİNE BİYOLOJİK TEDAVİ”

Amaçlarının 40 ile 70 yaşa kadar olan hastalarda protez ameliyatına gerek duymadan biyolojik yöntemlerle tedavi uygulamak olduğunu anlatan Prof. Dr. Bektaşer, “Bizim bu hastaların protez ameliyatına gitmemesi için elimizde biyolojik yöntemler gelişti. PRP dediğimiz bir yöntem var, hastanın kanı alınıyor. Biz bu kanı konsantre edip içerisindeki iyileştirici hücreleri ve plazmasını alıp eklem içerisine eklem-kıkırdak hasarlarında yapıyorduk. Şimdi yeni geliştirilmiş kök hücre nakli ile küçük bir liposakşın yaparak hastanın karın yağından yarım kiloluk, 1 kiloluk canlı hücreleri alıyoruz. Kandan alınan PRP’nin artık yeni yöntemi ACP dediğimiz, PRP’ye göre 6-7 kat hücre konsantrasyonuna ulaşan hücreleri alıyoruz. Bu ikisini kombine ederek enjeksiyon haline getiriyoruz” dedi.

“İYİLEŞTİRİCİ HÜCRELER EKLEMDE 5-6 AY KALIYOR”

Yeni tedavi yönteminin eski sporcuların eklem sağlığı için kullanılacağını ifade eden Prof. Dr. Bektaşer, “Eskiden sert zemin vardı, bu nedenle sporcuların kıkırdaklarında aşınma oldu. Menisküslerde püsküllenme tarzı yırtıklar da oldu. Biz bu tür hastaların proteze gidişatını yavaşlatmak için menisküsünde yırtık varsa girip içindeki püsküllenmeleri temizliyoruz, eklemi güzelce yıkıyoruz. Sonra aldığımız tedavi ürünlerini dünyaca ünlü bir firma birleştiriyor. ACP ve SVF dediğimiz karın yağından hücreleri. Bize bir enjektör hazırlıyor ve biz de bu canlı hücreleri hastaların eklem içine enjekte ediyoruz. İyileştirici hücreler kabaca orada 5-6 ay kalıyor. Üst yaş sınırımız 70’e kadar” diye konuştu.

“KORTİZON KULLANIMI SONRASI AKTİF TEDAVİ OLDU”

PRP tedavisinin hali hazırda profesyonel sporcuların küçük kıkırdak hasarları için kullanıldığını belirten Prof. Dr. Bektaşer, “Şimdi bu yaygın kıkırdak hasarları için elimiz daha kuvvetli. Yavaşlatıcı ve tedavi edici etkisi var. Bu teknolojiler ileride daha da artacak. Belki de ileride protez ameliyatı rafa kalkacak. Buna ilişkin çok güzel sonuçlarımız var. Yurt dışından da talepler var. Koronavirüs sürecinde kortizon kullanıldı ve kortizon bütün eklemlere zarar veriyor. Bu süreçten sonra da bu tür tedaviler bu tip hastalar için bir tedavi alternatifi oldu” ifadelerini kullandı.

“SEZON BİTTİKTEN SONRA ‘AKTİF DİNLENME’ YAPILMALI”

Hem eski sporculara hem de profesyonel sporculara tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Bektaşer, “Vücut ağırlığını azaltmak lazım. Spordan uzak kalmamak lazım. Düz, yumuşak zeminlerde yürüyüşler, egzersizler yapmaları lazım. Kıkırdak takviyelerini kullanabilirler. Spor yapılacak zeminin iyi seçilmesi lazım. Asfalt, beton yokuş yerine uygun düz yumuşak zemin olmalıdır. Profesyonel sporcuların da müsabaka sezonları bittikten sonra aktif dinlenme yapmaları lazım. Sportif aktiviteleri sıfıra indirmemeleri lazım. Bunun tıbbi adı ‘aktif dinlenme’. Bu da ileriki yaşa geldikleri zaman kıkırdak hasarları, kireçlenmeler, menisküs yırtıklarından uzak kalmalarına ve spor hayatlarının daha uzun süre devam etmelerine neden olur” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ercan Ata – Sağlık

Spor Sağlık Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları