Erken Doğum

erken doğum

Erken Doğumlarda Bebekler Anneye Bağımlı Olmadan da Yaşayabilir

                Gebeliğin 24. Haftası tıp dilinde viabilite sınırı olarak kabul edilmektedir. Gebeliğin son derece önemli bir dönemi olan 24. Haftadan itibaren viabilite sınırına giren bebekler, gerekli uygun şartlar oluşturulabildiği takdirde annenin vücudunun dışında anneye bağlı olmadan yaşayabilme imkanına sahip olabilmektedirler. Bu durumun geçerli olabilmesi için fetüsün solunum, sindirim ve vücut ısısı gibi önemli fonksiyonlarının desteklenebilmesi ve sterilize bir ortamda mikroplardan korunabilmesi gerekmektedir. Ülkemizde belli başlı doğum merkezlerinde erken doğumla dünyaya gelmiş olan 24 haftalık bebeklerin anneye bağlı olmadan yaşayabilmesi için gereken imkanlar bulunmaktadır.

Bebeklerin erken doğmaları durumunda yaşatılabilmelerinin yanı sıra görme, işitme gibi duyusal faaliyetleri ile zihinsel gelişimlerinin nasıl olacağı da son derece önemlidir. Oldukça erken doğan bu bebekler ileride tedavi edilemeyecek sağlık sorunlarına sahip olabilirler ya da yaşam kalitelerini düşürecek bedensel veya zihinsel engellere sahip olabilirler.

24. Haftada Fetüsün Gelişimi

                Artık viabilite sınırına girmiş olan fetüs 24. hafta itibariyle akciğerlerinin içerisinde bulunan damar yapılarının gelişimini tamamlar ve bütün organları artık görevini tam bir şekilde yapmaya başlar. Bu süreçte tüm organlarının kendi başına çalışabilmesi sayesinde annesinden ayrı kalsa da bu bebeklerin yaşama ihtimalleri yüksektir. Ancak bu kadar erken yaşanmış bir doğumun ilerleyen dönemlerde ne gibi sağlık problemlerine yol açabileceği de tam olarak bilinememektedir.

Kaynak: www.hepsaglik.net

İlginizi Çekebilir:  TAUREDON 50 MG 10 VIALS Kullanımı,Ne İşe Yarar?

Yorum yapın