Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

Engelli Bireylere Kimlik Kartı Verilmesine ve Ulusal Engelli Veri Sistemi Oluşturulmasına İlişkin Yönetmelik Yürürlüğe Girdi

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, engelli bireylere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanılmak üzere, Engelli Bireylere Kimlik Kartı Verilmesine ve ‘Ulusal Engelli Veri Sistemi’ oluşturulmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, engelli bireylere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanılmak üzere,  Engelli Bireylere Kimlik Kartı Verilmesine ve ‘Ulusal Engelli Veri Sistemi’ oluşturulmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Engelli bireylerin haklarının korunması ve onlara yönelik hizmetlerin daha etkin bir şekilde sunulmasını amaçlayan ‘Ulusal Engelli Veri Sistemi’ yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik; sağlık kurulu raporlarına göre,  yetişkin bireylerde engel oranı en az yüzde 40 olan, 18 yaşından küçükler için ise ‘Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu’na’ (ÇÖZ-GER) göre en az bu orana denk gelen ve özel gereksinim duyan çocukları kapsıyor. Bu kapsamdaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ‘Engelli Kimlik Kartı’ verilerek ‘Ulusal Engelli Veri Sistemi’ne işlenecek ve bu sayede engellilere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanmaları sağlanacak. Belirlenen şartları taşıyan vatandaşların kimlik kartı alıp almaması ve ‘Ulusal Engelli Veri Sistemi’ne kayıt olması isteğe bağlı olacak. Kimlik kartı almak için başvurular; İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ya da e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Kimlik kartları; raporda yer alan bilgiler ve bireyin kimlik bilgileri esas alınarak, il müdürlükleri veya sosyal hizmet merkezleri tarafından düzenlenecek.

Öte yandan, 13.08.1998 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan, ‘Özürlüler İçin Kimlik Kartı Yönetmeliği’ uyarınca verilmiş bulunan kimlik kartları, 30.10.2005 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Özürlüler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Özürlülük Bilgisinin Nüfus Cüzdanında Yer Almasına Dair Yönetmelik’ uyarınca nüfus cüzdanlarına yazdırılan engel oranını gösteren ibare ve 19.07.2008 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Özürlüler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Özürlülere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik’ uyarınca verilmiş bulunan kimlik kartları geçerliliğini koruyacak.

Ayrıca, Lahey Devletler Özel Hukuk Konferansı’na üye ülkelerin yetkili makamları tarafından verilen Engelli Kimlik Kartları sahipleri; denklilik esasının sağlanması durumunda, işlemlerini tamamlayarak aynı haklardan yararlanabilecek.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sağlık

Sağlık Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları