Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

Enfeksiyon hastalıklarından korunmada en etkili yol el hijyeni

– Enfeksiyon hastalıklarından korunmada en etkili yol el hijyeni İnsanların enfeksiyon hastalıklarından korunmalarında en etkili yollardan birinin el hijyeninin olduğunu belirten Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Neslihan Altın, “Çocukluk çağından başlayarak el hijyenine dikkat edersek,…

– Enfeksiyon hastalıklarından korunmada en etkili yol el hijyeni

DİYARBAKIR – İnsanların enfeksiyon hastalıklarından korunmalarında en etkili yollardan birinin el hijyeninin olduğunu belirten Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Neslihan Altın, “Çocukluk çağından başlayarak el hijyenine dikkat edersek, enfeksiyon hastalıklarının bulaşmasını önlemiş oluruz” dedi.

Diyarbakır Memorial Hastanesi‘nde Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Neslihan Altın, insan vücudunda oluşan enfeksiyon hastalıklarının başlıca nedenlerinden biri olan el hijyeni hakkında bilgilendirmede bulundu.

Doğru ve zamanında el yıkamanın, enfeksiyonlardan korunma ve yayılmasını önleme konusunda son derece önemli olduğunu dile getiren Altın, “Enfeksiyon önlemlerinde en önemli amacımız her zaman el hijyenimiz olmuştur. Bizler yetişkinler olarak bunlara belki dikkat ediyor olabiliriz. Ama genel olarak bunu çocukluk çağında yetiştirerek yaptığımız kanaatindeyiz. Çocukluk çağından doğru olan yöntemleri öğrenirsek eğer, ilerleyen süreçlerde her zaman doğru olan yöntemi uygularız ve hiçbir şekilde el hijyeninden kaynaklı enfeksiyonların bulaşmasını sağlamamış oluruz” ifadelerinde bulundu.

Ellerin herhangi bir yere değmesiyle bakterilerin bulaş söz konusu olduğunu söyleyen Altın, “Özellikle enfeksiyonların bulaşmasında el hijyeni bizler için çok önemlidir. Bulaşıcı hastalıklar zaten en çok ortama yayılan bakteri ve virüslerin temasının sonrasında kendi el floramız ile ağzımıza ve burnumuza yaydıktan sonra yayılan hastalıklardır. El hijyenimizi sağladığımız takdirde bu tarz hastalıkların önemli derecede önüne geçip bulaş yolunu engellemiş oluyoruz. Bunu sadece hastalık açısından değil, bir kültür olarak yapmamız gerekiyor. Elimizi herhangi bir yere dokundurduktan sonra bakterilerin ellerimize bulaşması söz konusu olabiliyor. Bizim bu bakterileri geriye kalan vücut floramıza yayılmamasını engellemek yapmamız gereken en önemli şey ellerimizi yıkamaktır. Çünkü biz temas ettikten sonra ellerimizi yıkayıp vücudumuza temas ettiğimizde bulaşı engellemiş oluruz. Ama ellerimizi yıkamadan ağzımıza, yüzümüze, gözümüze bu bakterileri bulaştırdığımızda bütün hastalıkları yaygınlaştırılmış hale getirip bir epidemiyolojik problem haline getirebiliyoruz. Bu yüzden el hijyeni bizler için çok önemlidir” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Muhammet Hüseyin İçli – Sağlık

Diyarbakır Memorial Hastanesi Çocukluk Sağlık Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları