Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

En zehirli mantarın panzehri olabilecek yöntem keşfedildi

Çin’deki Sun Yat-sen Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, en zehirli mantarlardan biri olan köygöçürenin muhtemel panzehrinin bulunduğu belirtildi. Araştırmada kullanılan CRISPR-Cas9 yöntemi, kobay farelerin hayatlarını kurtarabildi. Ancak yöntemin gerçek vakalarda nasıl etkili olacağı henüz bilinmiyor.

Yeni bir araştırmada, en zehirli mantarlardan biri olarak bilinen “köygöçüren”in panzehrinin bulunmuş olabileceği bildirildi.

New Atlas’ın haberine göre, Çin’deki Sun Yat-sen Üniversitesinde yapılan yeni bir araştırmada, en zehirli mantarlardan “köygöçüren”in muhtemel panzehrinin bulunduğu belirtildi.

Araştırmada bilim insanları, ABD Federal Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan, Kümelenmiş Düzenli Aralıklı Kısa Palindromik Tekrarlar (CRISPR-Cas9) olarak adlandırılan genom düzenleme yöntemini kullandıklarında, kimyasalların köygöçüren mantarının ürettiği toksinleri etkisiz hale getirebildiğini ve kobay farelerin hayatlarını kurtarabildiğini tespit etti.

CRISPR-Cas9, DNA zincirlerini kesmeye ve yeniden birleştirmeye olanak sağlayan yöntem olarak biliniyor. CRISPR-Cas9 ile bakteri ve virüs bulaşmış hücrelerin genetiğiyle oynanarak ilaç kullanılmadan tedavi edilebiliyor.

Köygöçüren verilen yöntemin denendiği farelerden yüzde 50’si kurtulurken, yöntemin uygulanmadığı farelerden ise yalnızca yüzde 10’u hayatta kaldı.

Ancak araştırmacılar, geliştirdikleri yöntemin etkisinin ancak gerçek vakalarda test edildikten sonra anlaşılacağını aktardı.

Gösterişli bir mantar olan köygöçüren, yenilebilen bir mantarın yanında yetişebiliyor. Ayırt edebilmek için dikkat çekici bazı özelliklerinin bilinmesi gerekiyor.

Üst kısmı yeşil olan mantarın, alt kısmının ise beyaz olduğu biliniyor. Ayrıca diğer zehirli mantarlarda olduğu gibi kök kısmında yumurtaya benzer bir bölüm bulunuyor.

Kaynak: AA / Sağlık

Amerika Birleşik Devletleri Çin Halk Cumhuriyeti Sağlık Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları