Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

Dağlarda toplanan ‘Kuzu Kulağı’ tezgahlarda yerini almaya başladı

Dağlarda toplanan ‘Kuzu Kulağı’ tezgahlarda yerini almaya başladı İbn-i Sina önermişti, her derde deva: Kuzu Kulağıi Sina’nın reçeteleri arasında bulunan ve ‘beyni çalıştırıyor, mideye çok faydalı’ olarak belirttiği ‘kuzu kulağı’ tezgahlardan yerini aldı.

Dağlarda toplanan ‘Kuzu Kulağı’ tezgahlarda yerini almaya başladı

İbn-i Sina önermişti, her derde deva: Kuzu Kulağı

ELAZIĞ Dünya tıp tarihine damga vuran, günümüzde de yoğun ilgi gören İbn-i Sina’nın reçeteleri arasında bulunan ve ‘beyni çalıştırıyor, mideye çok faydalı’ olarak belirttiği ‘kuzu kulağı’ tezgahlardan yerini aldı.

Sağlık açısından faydalı ve oldukça zengin bir içeriğe sahip olan kuzu kulağı, tezgahlardaki yerini almaya başladı. A, B ve özellikle C vitamini bakımından güçlü bir içeriğe sahip olan kuzu kulağı, aynı zamanda demir ve fosfor yönünden de oldukça zengin olduğu biliniyor. Elazığ’ın Palu ilçesinde dağlarda toplanan, nisan ile haziran ayları arasında çıkan kuzu kulağı, tezgahlarda yerini almaya başladı. Ekşimsi bir tadı olduğu için “tırşık” diye isimlendirilen bitki, salata olarak tüketildiği gibi yemeklerde pişirilerek de yeniyor. İbn-i Sina’nın da önerdiği ‘kuzu kulağı’ otunun pişirilip suyu süzüldüğü zaman beyni çalıştırıcı ve mideye çok faydalı olduğu biliniyor.

Dikenlerin arasında dağlarda yetişen, sabah namazından sonra kuzu kulağını toplamaya giden Ömer Karabulut, sokak ortasında kurduğu tezgahta kilosunu 35-40 arasında satıyor. Yanında 5 kişi çalıştıran ve günlük 500 lira yevmiye veren Karabulut, vatandaşın kuzu kulağına yoğun talep gösterdiğini kaydetti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Rıdvan Yeşilırmak – Sağlık

İbn-i Sina Elazığ Dünya Sağlık Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları