Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

Bakü’de Modern Tıbbın Güncel Sorunları Konferansı düzenlendi

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Türkiye’nin de katıldığı Modern Tıbbın Güncel Sorunları Konferansı düzenlendi. Konferansa Türkiye’den katılım sağlayan Prof. Dr. Aşkın Esen Hastürk, Azerbaycan’ın tıp sektörünün gelişme aşamasında olduğunu belirterek, Türkiye’den her türlü destek, ilişki ve bilimsel alışverişin yapıldığını söyledi.

Azerbaycan‘ın başkenti Bakü‘de “Modern Tıbbın Güncel Sorunları” başlıklı konferans gerçekleştirildi. Konferansın açılışına, Türkiye‘nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycanlı milletvekilleri, her iki ülkeden doktorlar, bilim insanları, sağlık turizmi acenteleri ile sigorta şirketleri yetkilileri katıldı. Azerbaycan‘ın ulusal lideri Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yılına atfedilen konferans İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İKİ ÜLKENİN KARŞILIKLI DAYANIŞMASI HATIRLATILDI

Büyükelçi Bağcı, etkinlikte yaptığı konuşmada Türk ve Azerbaycanlı doktor ve bilim insanlarının tecrübe ve bilgilerini paylaşmasının değerli ve anlamlı olduğunu söyledi. Son yıllarda iki ülke ilişkilerinde yaşanan gelişmelere değinen Bağcı, Türkiye‘nin 2. Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan’a gösterdiği siyasi ve manevi destekleri, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Azerbaycan halkı ve devletinin Türkiye‘yle dayanışmasını hatırlattı.

“BÜYÜK HEDEFLERİMİZ VAR”

Bağcı, 15 Haziran 2021’de imzalanan Şuşa Beyannamesi ile Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin her alanda geliştirilmesinin hedeflendiğini belirterek, “Tüm alanlarda büyük hedeflerimiz var. Bu hedeflerin yakalanmasında bu gibi faaliyetler büyük katkı verecektir.” diyerek, katılımcılara başarı diledi.

“ONKOLOJİ ÜZERİNE FİKİR ALIŞVERİŞİ”

Azerbaycan’ın başarılı kalp damar cerrahlarından milletvekili Reşat Mahmudov ise konuşmasında Haydar Aliyev’in Azerbaycan için yaptıklarından ve son dönemlerde Azerbaycan’da sağlık alanında yapılan reformlardan bahsetti. Konferansa Türkiye’den katılım sağlayan Prof. Dr. Aşkın Esen Hastürk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bugün daha ziyade onkoloji üzerine fikir alışverişi yapacaklarını bildirdi.

“AZERBAYCAN’DA TIP SEKTÖRÜ GELİŞME AŞAMASINDA”

Hastürk, “Bilgi alışverişi, bilimsel açıdan hastaların değerlendirilmesi, Azerbaycan’la diğer ilişkilerde olduğu gibi sağlık sektöründe de bu ilişkilerin geliştirilmesi güzel bir olay. Azerbaycan’da tıp sektörü gelişme aşamasında. Bu konuda da Türkiye’den her türlü destek, her türlü ilişki, bilimsel ve hasta alışverişi yapılmaktadır. Bu süreçlerin böyle devam etmesi iki ülke arasında ilişkilerin arttırılması yönünde önem arz etmekte.” dedi.

“ÇOĞUMUZ TÜRKİYE’DE UZMANLIK EĞİTİMİ ALDIK”

Azerbaycanlı katılımcı doktor Toğrul Celilov ise “Türk doktor kardeşlerimiz her zaman en üst seviyede bize desteklerini gösterdi ve göstermeye de devam ediyorlar. Bizim doktorlarımızın çoğu Türkiye’de uzmanlık eğitimi aldı. Sadece eğitim değil, tıpta teknoloji, yöntemler açısından da işbirliği yapıyoruz. İşbirliklerimiz gelişmeye devam edecektir.” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin sağlık sektörü ve sağlık turizmindeki potansiyelini aktarma ve iki ülkenin önde gelen cerrahları arasında köprü kurulmasının amaçlandığı, Azerbaycan’dan 300, Türkiye’den 20 cerrahın katıldığı konferans bilimsel sunumlarla devam etti.

Kaynak: AA / Ruslan Rehimov – Sağlık

Haydar Aliyev Azerbaycan Türkiye Bakü Sağlık Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları