Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık: 65 yaş ve üzeri nüfus oranı yüzde 9,9’a erişti

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İstanbul’da gerçekleştirilen ‘Yaşlanma Vizyon Belgesi ve Yaşlı Hakları Ulusal Eylem Planı’ toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’deki yaşlı nüfusun hızla arttığını ve 65 yaş ve üzeri nüfusun toplam nüfus içerisindeki oranının yüzde 9,9’a eriştiğini açıkladı.

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık “Ülkemizde de dünyadaki eğilime benzer bir şekilde yaşlı nüfusumuz hızla artıyor. Son beş yılda yüzde 22,6’lık artış oranı ile 2022 yılı itibarıyla 65 yaş ve üzeri nüfusun toplam nüfus içerisindeki oranı yüzde 9,9’a erişti” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İstanbul’da gerçekleştirilen ‘Yaşlanma Vizyon Belgesi ve Yaşlı Hakları Ulusal Eylem Planı’ toplantısına katıldı.

HER 10 KİŞİDEN 1’İ 65 YAŞ VE ÜZERİ YAŞTA

Bakan Yanık, “Hepimizin bildiği üzere, Cumhuriyetimiz 100 yıllık olgunluğuna erişirken bütün dünya da hızla yaş alıyor. Ülkemizde de dünyadaki eğilime benzer bir şekilde yaşlı nüfusumuz hızla artıyor. Son beş yılda yüzde 22,6’lık artış oranı ile 2022 yılı itibarıyla 65 yaş ve üzeri nüfusun toplam nüfus içerisindeki oranı yüzde 9,9’a erişti. Başka bir deyişle, ülkemizde yaklaşık her 10 kişiden 1’i, 65 yaş ve üzeri yaşta. Nüfus projeksiyonlarına göre yaşlı nüfus oranının 2030 yılında yüzde 12,9’a, 2040 yılında ise yüzde 16,3’e ulaşacağını tahmin ediyoruz. Yaşlı nüfus oranında yaşanan bu artışın ortaya çıkardığı sosyal, ekonomik ve kültürel değişim ve dönüşümlerin yansımaları daha görünür hale geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak gelecekte karşılaşacağımız durumu öngörerek çalışmalarımızı bu alanda yoğunlaştırmış bulunuyoruz” dedi.

YADES İLE YAŞLILARIMIZA EN GÜZEL ŞEKİLDE BAKIYORUZ

Yanık, “2002 yılında 63 resmi huzurevinde 4 bin 952 yaşlımıza hizmet verilmekteyken, 2023 yılında Darülaceze Başkanlığı da dahil olmak üzere bakanlığımıza bağlı 169 resmi huzurevinde 14 bin 369 yaşlımıza; 21 diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait huzurevlerinde ise 1840 yaşlımıza hizmet veriyoruz. 2002 yılında yaşlılarımıza hizmet veren 22 özel huzurevi varken, 2023 yılı Mart ayı itibarıyla bu sayı 268’e ulaştı” diyekonuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sağlık

Derya Yanık İstanbul Yaşlanma Aile Sağlık Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları