Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

82 yaşındaki Gürcü kadın Samsun’da TAVİ işlemiyle hayata döndü

Gürcistan’dan Samsun’a gelen 82 yaşındaki Znulieta Mzhavanadze’ye TAVİ işlemi yapılarak kapalı yolla aort kapakçığı yerleştirildi. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Ekber Ataş, hastanın artık çok iyi hissettiğini ve günlük ihtiyaçlarını kendisinin karşıladığını belirtti. İşlem yaşına uygun şekilde kapalı yolla yapıldığı için hastada herhangi bir ameliyata bağlı travma veya ameliyat izi kalmadı. Hastanın önümüzdeki 10 yıl boyunca normal yaşına uygun olarak bütün fonksiyonlarını yerine getirebileceği öngörülüyor.

82 yaşındaki Gürcü kadın Samsun‘da TAVİ işlemiyle hayata döndü

Uzm. Dr. Ali Ekber Ataş: “5-10 metre yürürken bile nefes almakta zorlanan hastamızı şu an yakınları tutamıyor”

SAMSUN – Gürcistan’dan Samsun‘a gelen hastaya TAVİ işlemi yapılarak kapalı yolla aort kapakçığı yerleştirildi. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Ekber Ataş, “Eskiden 5-10 metre yürürken bile nefes almakta zorlanan hastamızı şu an yakınları tutamıyor” dedi.

TAVİ işlemi yaptırmak için Gürcistan’dan Samsun‘a gelerek 753 kilometre yol kat eden Gürcistanlı 82 yaşındaki Znulieta Mzhavanadze, VM Medical Park Samsun Hastanesi’nde yapılan TAVİ işlemi sonrasında artık çok iyi hissettiğini ve bu işlemi kendisine yapanlara teşekkür etmek için tekrar Samsun’a geldiğini söyledi.

“Çarpıntı ve göğüs sıkışması olan hastamız günlük ihtiyaçlarını kendisi karşılıyor”

Gürcistanlı vatandaşa yapılan TAVİ işlemi hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Ali Ekber Ataş, “TAVİ diye adlandırdığımız, aort kapağına kapalı yolla kapak yerleştirme işlemini Gürcistan’dan gelen hastamız Znulieta Mzhavanadze’ye başarıyla uyguladık. Hastamızın kontrolünü yaptık. Kendisi şu anda oldukça sağlıklı. Bir ayın sonunda kalp kapağında oldukça belirgin iyileşme olmuş ve genel durumu iyi. Yaklaşık 1 ay önce hastayı ilk değerlendirdiğimizde 5-10 metre yürürken bile nefes alamadığını, düz yatamadığını, belirgin çarpıntı ve göğüs sıkışması olduğunu söylemişti. Şimdi bir yakının ifadesiyle kimse artık kendisini tutamaz durumda. Şu an oldukça rahatladı. Günlük ihtiyaçlarını kendisi rahatlıkla karşılıyor. Tabi işlem yaşına uygun şekilde kapalı yolla yapıldığı için hastada herhangi bir ameliyata bağlı travma veya ameliyat izi kalmadı. Günlük hayatına çok çabuk dönmüş oldu. Hastamızı bu konuda gösterdiği sabır ve tedaviye uyum konusunda tebrik ediyoruz” diye konuştu.

Önümüzdeki 10 yıl boyunca ortalama olarak hastanın değişen kapağı ile birlikte normal yaşına uygun olarak bütün fonksiyonlarını yerine getirebileceğini dile getiren Uzm. Dr. Ali Ekber Ataş, “İşine gidebilecek, dolaşabilecek. Kendisi bağımsız şekilde bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Hedefimiz de bu zaten. Bu arada kapağını belirli aralıklarla takip ediyor olacağız. Kalp ritminin düzenli gidip gitmediğini, tansiyon dengesizliğinin olup olmadığını da ayrıca takip ediyoruz. Ancak bu hastalarda genellikle ilk aylarda belirgin iyileşme olduğu için kendisinde de eskiye kıyasla daha belirgin bir fonksiyon iyileşmesi olmasını ve günlük hayata hızlıca dönmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Berkay Yıldız – Sağlık

Gürcistan Samsun Sağlık Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları