Eczane Bilgileri Sağlık Haberleri

5 yıldır karaciğer bekleyen hasta nakille hayata tutundu

Tokat’ta geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden 21 yaşındaki gencin karaciğeri Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi gören 52 yaşındaki hastaya nakledildi. 5 yıldır karaciğer bekleyen hasta yaşama tutundu.

5 yıldır karaciğer bekleyen hasta nakille hayata tutundu

Trafik kazasında hayatını kaybeden 21 yaşındaki Mert’in karaciğeri 52 yaşındaki hastaya umut oldu

SAMSUN Tokat’ta geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden 21 yaşındaki gencin karaciğeri Samsun Ondokuz Mayıs ÜniversitesiTıp Fakültesi’nde tedavi gören 52 yaşındaki hastaya nakledildi. 5 yıldır karaciğer bekleyen hasta yaşama tutundu.

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi başarılı karaciğer nakil ameliyatlarına bir yenisi daha ekledi. 6 gün önce Tokat’ın Erbaa ilçesinde meydana gelen kazada seyir halindeki bir aracın beton elektrik direğine çarpması sonucu otomobilde yolcu olarak bulunan Mert Yıldırım, hayatını kaybetti. Beyin ölümü gerçekleşen Mert’in 2 korneası, 2 böbreği, karaciğeri ve kalbi Türkiye’nin farklı şehirlerinde organ nakli bekleyen hastalara umut oldu.

Karaciğeri Samsun’a geldi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kağan Karabulut ve Organ Nakil Koordinatörlüğü’ndeki görevliler Tokat’a giderek karaciğeri teslim aldı. Akabinde Samsun’a gelerek hiç vakit kaybetmeden ameliyata giren Doç. Dr. Kağan Karabulut, OMÜ Tıp Fakültesi Gastroentoloji Cerrahi Bilim Dalı Başkanı ve Karaciğer Transplantasyonu Sorumlu Uzmanı Doç. Dr. Oğuzhan Özşay, Doç. Dr. Mehmetcan Aydın ve çok sayıda sağlık çalışanı 5 yıldır karaciğer bekleyen ve son zamanlarda durumu kötüye giden 52 yaşındaki Cengiz Çetinkaya’ya karaciğeri nakil etmeyi başardı.

“Karaciğer nakli hayat kurtarıcıdır”

Organ bağışının çok önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Oğuzhan Özşay, “52 yaşındaki hastamız 5 yıldır kronik karaciğer hastalığı nedeniyle takip ettiğimiz bir hastadır. Son dönemde karın içinde sıvı toplanması ve bilinç bulanıklığı şikayetlerinin artması nedeniyle karaciğer nakli uygun görülmüştür. Biz çok geniş bir ekibiz. Ameliyathanede ve ameliyathane dışında da birçok değerli hocalarımız ve çalışma arkadaşlarımızla birlikte karar vererek bu nakili gerçekleştiriyoruz. Karaciğer ise Tokat’ta trafik kazasında vefat eden 21 yaşında bir kişiden alınarak buradaki hastamıza takılmaktadır. Farkındalığı arttırmak anlamında karaciğer naklinin hayat kurtarıcı olduğunu, organ bağışının çok önemli olduğunu tekrar söylemekte büyük fayda görüyoruz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Furkan Abrek Ünal – Sağlık

Samsun Tokat Sağlık Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları